Mistrovství Čech Litomyšl 26.srpna 2007

Autor: administrator <lalybela(at)centrum.cz>, Téma: Coursing, Vydáno dne: 27. 08. 2007

Velmi psychicky i fyzicky náročný závod... s výsledkem - Rhett 1. Vícemistr Čech 2007

Na toto Mistrovství jsme se chystali se značnou dávkou obav. Desiree hárala a byla v tomto termínu přesně na nakrytí, takže psychické rozpoložení Rhetta a jeho kondice by se dala nazvat opravdu slabou. Navíc, aby toho nebylo málo, Vláďa se to ráno – přesně v pět hodin vrátil ze sportovní dovolené z francouzských Alp, takže dorazil, rovnou jsme naložili Rhetta a pokračovali jsme dál do Litomyšle.

První běh byl postaven na velmi členité dráze, u které bylo jasné, že některé úhly nemohou být dle řádu regulérní. Zpočátku psi vybíhali do kopce, poté dolů, kde střapec prolétl mezi dvěma valy, na kterých stáli rozhodčí a naviják. Již po prvních třech bězích mi začal trnout úsměv na rtech. V průběhu slovy jednoho běhu se naviják jen v první části čtyřikrát zasekl. To znamená majitelé byli nuceni čtyřikrát vyběhnout do kopce a znovu psi pustit. Rhett měl běžet s Falcem a bylo nám všem více než jasné, jaké riziko hrozí, že si ti dva sundají košík, než mi se do toho kopce doplahočíme. Pomalu jsem začala uvažovat, jestli vůbec Rhetta pustit a nevykašlat se na to, popř. kam Vláďu umístit do kopce, aby u nich byl rychleji. Nakonec se technické problémy nějakým způsobem vyřešili a tak Rhett s Falcem běžel. Po počáteční kolizi kluků na startu se Falco dostal do vedení, ovšem potom se ztratil v ostré zatáčce a nabral špatný směr, takže Rhett doběhl do killu s velkým náskokem, tedy i odchyt se zdařil bez problémů. Falco za první kolo získal asi o 0,5bodu více. Druhé kolo se běželo na protější louce, Rhett běžel solo tedy bez košíku, takže alespoň tento běh mu byl odměnou.

Mistrem Čech se stali Holy a Falco, kterým gratulujeme. Rhett se stal 1. vícemistrem Čech pro rok 2007. Upřímně mi byli výsledky zcela jedno, byla jsem ráda, že jsme oba běhy všichni ve zdraví doběhli a přežili.

Ještě drobnost k posuzování, velmi mne pobavilo, jak rozhodčí s železnou pravidelností nechával nechrtím plemenům střapec zastavit mezi valy, kde ho psi ze svého úhlu pohledu nemohli vidět. To bohužel potkalo i Krejga čínského chocholatého psa, který asi cca 20 minut tam a zpět se aktivně snažil dohledat a vystopovat střapec. U barzojů, kteří byli téměř úplně mimo dráhu ovšem střapec jel a cukalo se s ním do té doby, než barzoj úspěšně dojel do konce. No jo hold je to chrtí sport:))!!! Krejgovi gratulujeme k Mistrovi Čech, opravdu si ho zasloužil, protože stejně jako AST Trinity si dal dráhu několikrát. Krásu vipetích běhů a některých dalších chrtů je opravdu radost sledovat, ale jsou zde také plemene, která způsobem a nasazením běhu už strčí do kapsy, kdejaký nechrt.

Za přiložené fotografie srdečně děkujeme Pavle od ridgebacka Rustyho.. díky!